Adam i Paweł Piekarscy
Starobrzeska Kolonia, Kujawsko-Pomorskie
"Zawsze była Sześćdziesiątka i przy tym się zostało"

- Traktor się pojawił, ten oto URSUS C-360 w 1981 roku. Praktycznie wykonuje w gospodarstwie wszystkie prace, bo to jest jedyny traktor w tym gospodarstwie. Od początku wykonuje wszelkie prace od orki po uprawę i siew i zbiór i cięcie trawy.

- Jak była kampania buraczana i woziłeś wysłodki z cukrowni, tak samo tutaj przyjeżdżałeś i jeszcze z dwie “haelki” wziąłeś kiedyś to nie mogłem wyjechać z placu, trochę ciężko było. Takie dwie założyłem puste, no to kurcze sobie elegancko zajechałem na cukrownie i pod lej i po wysłodki. Naleciało wysłodku, no i spod leja to było troszeczkę z górki i też wyszedłem tym ciągnikiem. No i później kawałek trzeba było pojechać, no i na wagę, na lewo skręcić. A on już nie mógł to mi się wspiął na dwóch kołach. Ale delikatnie na sprzęgło żeby nie chlasnął.
No i wagowa tam była, otworzyła okno:
“A pan gdzie, do nieba tym ciągnikiem będzie jechał?”

- To mi się przypomniało jeszcze z dziecięcych lat. Jeszcze nie umiałem tak jeździć i przychodziły żniwa to zawsze się czekało na te żniwa cały rok praktycznie. Bo później przy snopkach się pojeżdżało. Ludzie pracowali starsi, a my dzieci, no to tak pojeżdżaliśmy. Człowiek nie mógł tego sprzęgła nacisnąć, biegu zmienić, ale już się kierownicą kierowało. Była frajda wtedy.

- No i tak jak cię uczyłem, no to nieraz jak przyjechałeś z pola no to już miałeś przykazane, że jak wjedziesz na podwórko, a nie umiałeś tego sprzęgła, bo mało siły, to mówię manetkę gazu wyłącz i on ci stanie. I się nauczył. Małżonka - mama nie była zachwycona - no nie była zachwycona. Dostawałem OPR nie raz takie, ze aż. No ale mówię niech się uczy. No i się nauczył, poznał ten ciągnik.

- Zawsze są jakieś plusy i minusy, no to jest maszyna prosta, jak widać trwała. Tu wszystko chodziło i chodzi do tej pory. Raczej była “Sześćdziesiątka” zawsze i przy tym się zostało, czy Ursus nie, ale bardziej “Sześćdziesiątka” została taka pospolita nazwa.

Teraz Ty podziel się swoją historią