Stanisław Breza
Hamer Młyn, Pomorskie
"Jestem rolnikiem i gospodarzem tego całego podwórka"

- My tutaj sobie żyjemy w takiej małej, ładnej miejscowości, Hamer - Młyn. Jest to Powiat Bytowski. Jest to rzeczywiście piękna okolica. Ziemie są nie za mocne, ale dobre.

- Ja nazywam się Stanisław Breza i jestem rolnikiem i gospodarzem tego całego podwórka. Ten Ursus akurat jest pierwszy. Jest u nas już, w naszym gospodarstwie pracuje jakieś, no około, już nawet nie pamiętam, ale to już będzie ze 30 ponad lat.

- Przede wszystkim są to maszyny, które po prostu można samemu naprawić. Nie trzeba nie wiadomo jakich mechaników, tu nie ma żadnej elektroniki. Po prostu jest to wszystko bardzo proste.
Wiadomo no, jest to silnik i jest to skrzynia i jest to gdzieś tam hydraulika i gdzieś tam jeszcze pneumatyka jest i to wszystko musi jakoś tam funkcjonować i działać. No, ale ogólnie są to ciągniki, które po prostu chyba najlepiej tutaj na naszych ziemiach sobie dają radę.

- Są to ciągniki, które można naprawić. W każdym jednym mieście większym są wszystkie części. Nie ma jakiegoś tam większego problemu ze zdobyciem ich. No i przede wszystkim eksploatacja nie jest taka droga. To są sprzęty, które w naszych stronach są najbardziej popularne no i najlepiej zdają właściwie egzaminy tutaj ze swojej pracy po prostu.

-To jest ubaw. Moje dzieci, które też na tym już jeżdżą, to lubią po prostu na dwóch kołach jeździć. Coś do tyłu zawieszać i po prostu jest wtedy taka przyjemna jazda - na dwóch kółkach się jeździ.
Przy tych ciągnikach są takie możliwości różne. Na przykład z przodu, jeżeli z przodu dostanie kapcia, idzie podłożyć przed przednią oś jakiś tam kawałek klocka. Ja nawet podkładałem kamień czasem bo trzeba było jechać i jechałem na trzech kołach i jedno koło było w powietrzu. Nikomu nic się nie stało, ładnie sprzęt zajechał do domu, bez żadnego problemu.

- Nowe? Tak, podobają mi się. Nie powiem, żeby nie. - No wiadomo, że nowe ciągniki więcej wykonają, szybciej to zrobią, jest to wszystko szybsza praca. Oglądałem już prospekty nawet, oglądałem ceny i wiem jak to mniej więcej wygląda.

Teraz Ty podziel się swoją historią